Biologická liečba

Biologická liečba a tzv. malé molekuly

Biologická liečba predstavuje v súčasnosti absolútny vrchol liečebných možností rôznych kožných ochorení. V súčasnosti sa využíva v liečbe psoriázy, atopickej dermatitídy, chronickej spontánnej urtikárie a hidradenitídy.

Psoriáza

Na základe výsledkov veľkých štúdií môžeme tvrdiť, že je biologická liečba psoriázy je nielen veľmi účinná, ale aj dlhodobo bezpečná.

Na rozdiel od tzv. konvenčnej systémovej liečby (metotrexát, cyklosporín, kortikosteroidy) blokuje imunitný systém špecificky – pôsobí len na tie konkrétne molekuly, ktoré sú významné pri rozvoji ochorenia.

Na liečbu psoriázy máme na Slovensku toho času k dispozícii viacero biologík – infliximab, adalimumab, etanercept, certolizumab, ustekinumab, secukinumab, ixekizumab, brodalumab, bimekizumab, guselkumab a risenkizumab.

Liečba je plne hradená zo zdrojov verejného poistenia a podlieha schváleniu revíznym lekárom. Môže sa o ňu žiadať, ak pacient trpí stredne ťažkou a ťažkou formou psoriázy a zároveň boli vyčerpané ostatné možnosti celkovej terapie.

Chronická spontánna urtikária

Chronická spontánna urtikária (CSU) je ochorenie s výrazne negatívnym dopadom na kvalitu života. Vzhľadom na to, že vo väčšine prípadov CSU nie je možné zistiť príčinu, najčastejšie sa využíva symptomatická liečba.

V súčasnosti máme okrem antihistaminík v liečbe CSU dostupnú aj liečbu biologickú, pričom v súčasnosti je k dispozícii jeden biologický liek – omalizumab. Omalizumab je rekombinantná humanizovaná monoklonálna anti-IgE protilátka, ktorej výsledkom pôsobenia je zníženie uvoľňovania mediátorov z mastocytov a bazofilov, následkom čoho je úľava od svrbiacich prejavov na koži.

Je plne hradená zo zdrojov verejného poistenia a podlieha schváleniu revíznym lekárom.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída je ďalším kožným ochorením, u ktorého mám k dispozícii tzv. biologickú liečbu. Významnú terapeutickú možnosť na liečbu stredne ťažkej až ťažkej atopickej dematitídy predstavuje na Slovensku dupilumab. Terapia dupilumabom je indikovaná u pacientov pri nedostatočnej účinnosti konvenčnej systémovej imunosupresívnej liečby (cyklosporínom) alebo u pacientov, u ktorých je táto liečba kontraindikovaná. 

Ďalšou novou liečebnou možnosťou stredne ťažkej a ťažkej atopickej dermatitídy je upadacitinib, ktorý v tele znižuje aktivitu enzýmu nazývaného „Janusova kináza“, a tým ovplyvňuje zápalové procesy v organizme. Na rozdiel od dupilumabu je podávaný v tabletovej forme a jeho schválenie nie je podmienené predchádzajúcim užívaním cyklosporínu A.

Liečba je plne hradená zo zdrojov verejného poistenia a podlieha schváleniu revíznym lekárom.

Hidradenitis suppurativa

Biologická liečba predstavuje vrchol liečebných možností hidradenitídy a z doterajších skúseností ju môžeme považovať za nielen účinnú, ale aj dlhodobo bezpečnú. Blokuje imunitný systém, ale špecificky, čiže pôsobí len na tie molekuly, ktoré sú podstatné v etiopatogenéze  ochorenia.  V súčasnosti máme na Slovensku k dispozícii v 1. línii  adalimumab, pri jeho zlyhaní je možné podávať secukinumab alebo bimekizumab.

Liečba je plne hradená zo zdrojov verejného poistenia a podlieha schváleniu revíznym lekárom. Môže sa o ňu žiadať len v tom prípade, ak má pacient stredne ťažkú a ťažkú forma ochorenia a v minulosti už absolvoval celkovú antibiotikú liečbu (doxycyklínom alebo klindamycínom).